„Bezelektřinové“ večery

Nedávno jsem zhlédla video, které v sobě skrývalo obrovskou a smutnou pravdu o dnešní generaci plné online technologií. Video bylo o tom, jak se lidé čím dál víc upínají na online svět (prostřednictvím počítačů, telefonů) a o tom, co to způsobuje. Mimo jiné neschopnost socializace, odcizování se s partnerem, málo pohybu, a tak pod.

monitor-862135_1920

Sice nepatřím k lidem, kteří mají pořád telefon v ruce a od rána do večera vysedávají u počítače, ale rozhodně se i mě toto téma týká. Je to smutný fakt a každý si musí uvědomit sám, do jaké míry to ovlivňuje jeho vztah.

Video se mi podařilo shlédnout v období, kdy jsem měla na počítači trochu více práce. Poté, co jsme dali dítko spát, já usedla k počítači a partnerovi nezbývalo nic jiné, jak udělat to stejné.

Když jsem po zhlédnutí videa pohlédla na naši tichou domácnost, kde každý seděl u svého počítače, vnořený do online světa a jeden o druhém jsme nevěděli, každý měl svůj svět a v tu chvíli nic jiné neexistovalo, velice mě to zamrzelo a před očima se vykreslila představa, kam až takové jednání může vést.

Nenapadlo nás, že skutečný svět je tady a teď a je náš společný. Máme tady být jeden pro druhého, věnovat každý volný čas SOBĚ. Pokud si to neuvědomíme, řítíme se do hluboké propasti, ze které může být VELMI TĚŽKÁ CESTA ZPĚT. Cesta oživování vztahu, zachraňování odcizené rodiny.

bezelektrinoveTento pohled mi vehnal slzy do očí, protože mi na našem vztahu záleží. Okamžitě jsem zavřela počítač a šla partnera obejmout a promluvit si o tom. Ten si také uvědomoval, že je to špatně. Proto nebyl o pár dnů později proti, když jsem přišla s nápadem na „bezelektřinové“ večery.

Co si pod tím představit?

Jde v zásadě o to, být jen spolu a věnovat si 100% pozornost. Aby neexistoval počítač, televize, telefony, nic co má zábavný charakter. Tuto funkci převezmeme MY SAMI. Budeme se bavit navzájem.  Tak jako v dobách, kdy takové vymoženosti nebyly. Lidé k sobě chodili, aby si povykládali, drali peří, vyráběli různé věci.

Rozhodli jsme se vyhradit si takto jeden večer v týdnu. Možností, co můžete dělat, je spousta.

My začali společenskými hrami, jiný den jsme spolu čistili zeleninu ze zahrádky a připravovali ke zmražení. Jiný den jsme lepili perníkovou chaloupku a zdobili ji. Většinou jsme všechny večery zakončili poleháváním v posteli se zapálenými svíčkami a jen tak jsme se hladili a povídali si.

Všimli jste si někdy, že už se v tom shonu partnera ani nezeptáte, jak se celý den měl, když přijde z práce domů? V „bezelektřinovém“ večeru máte najednou spoustu času a chytáte se každého možného tématu, jen aby nebylo ticho.

Dá se toho dělat opravdu spoustu. Můžete si dát společnou vanu, jít se ven projít, plánovat společnou budoucnost, zazpívat si, vymalovat pokoj, zahrát si flašku :), můžete jako překvapení dopředu nachystat večeři o několika chodech…

Pozor! Nechci, abyste tento večer pochopili jako naprosté nepoužívání elektřiny (sporák, lednička, kotel, apod.). Jedná se mi jen o vyřazení všeho, co slouží k zábavě pro jednu osobu.

Pokud tedy budete chtít společně celý večer péct cukroví nebo se učit vařit speciální jídlo, celý večer protancujete na zapnutou muziku, budete se učit hrát na varhanách, tak je to všechno v pořádku. Společné sledování filmu už ale v pořádku není, protože si nevěnujete žádnou pozornost.

couple-915981_1920

Zkuste i Vy udělat jeden večer v týdnu, dnem „bez elektřiny“. Vřele Vám to doporučuji. Můžete jen získat. Je to skvělé zpestření, oživení vztahu, víc se o sobě dovíte.

Jsem přesvědčena, že pokud o Vás partner stojí, záleží mu na Vás a Vašem vztahu, neměl by to po dostatečném zdůvodnění striktně odmítnout.

Udělejte si z toho návyk. Online svět je velice lákavý. Bude se Vás snažit svézt z cesty. Vždy si připomeňte, proč to děláte a vytrvejte. Nakonec věnovat jeden večer v týdnu jen sobě, to je naprosté a nutné minimum, pro udržení si zdravého vztahu.

Nemusíte být striktní v dodržování konkrétního dne a v prožití předem naplánovaných činností. Uvolněte se, buďte spontánní, a pokud budete potřebovat posunout to na jiný den, klidně to udělejte.

Udělejte si to hned napoprvé skvělé, ať si „bezelektřinové“ večery oblíbíte, těšíte se na ně a neberete je jako povinnost, ale samozřejmost.

Bc. Eva Macháčková

Miluji překvapení. Partnera překvapuji dnes a denně, a právě tato metoda dodává našemu vztahu šťávu. Baví mě dávat lidem návod, jak oživit jejich vztah, jak být pro svého partnera přitažlivější. Můj příběh si přečtěte zde >>
Autorka e-booku Oživení vztahu do 14 dnů>> E-book Vám dá poměrně jednoduchý, ale účinný návod, jak vnést do vztahu nový náboj. Rutině můžete říct sbohem, protože Váš vztah získá nový rozměr. Získáte vztah plný zábavy, energie, vztah plný nových začátků.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.