Moc společně stráveného času

DSC04061Dnes jsem s partnerem ležela na zahrádce, nic jsme nedělali, jen se dívali do přírody a diskutovali.

Já si v tu chvíli uvědomila, že i když spolu bydlíme a trávíme skoro všechen čas, tak ve skutečnosti spolu vůbec nejsme.

Dennodenně řešíme záležitosti rodiny. Finance, péče o syna, péče o domácnost. Jsme neustále v zápřahu. Sledujeme, co kdo udělal a neměl udělat, nebo co kdo neudělal a měl udělat. Nervozita zde hraje významnou roli, hlavně ve chvíli, kdy synovi rostou zuby :). Prostě ráj společných hádek. Myslím, že to někteří důvěrně znáte.

Prostoru pro sebe máme minimum. Když se ve všem tom shonu podaří získat trochu volného času, tak si každý rychle vyřídíme své záležitosti a na sebe a péči o vztah zapomínáme.

Dnes jsem si uvědomila, že věnovat si trochu společného času, je kromě jiného skoro jediná chvíle, kdy se nedohadujeme, kdy jsme oba klidní a užíváme si společného bytí. V tu chvíli jsme tam jeden pro druhého a nic víc. Není prostor pro hádky, protože nicneděláním nic nezkazíte.

Měla jsem pocit, že si tu chvíli nechce nikdo pokazit. Mluvili jsme k sobě vlídně a mě to znovu ujistilo o tom, že nám na sobě pořád záleží, že se city nikam nevytratily, jen na ně teď není tolik času, kolik bychom chtěli. I když je ten dennodenní stres vyčerpávající, tak čas, který věnujeme jen sobě, nás znovu nabije energií a sílou do dalšího společného boje.

Bývá pravidlem, že právě v období, kdy se narodí potomek, začne pokulhávat vztah. Hlavním důvodem bývá fakt, že veškerý čas a energii věnujeme právě dítěti a sebe a partnera stavíme na druhou kolej.

Krásným srovnávacím příkladem je pro mě sourozenecká rivalita. Upozorňuje se, že aby na sebe děti nežárlily, aby se to starší necítilo odstrčené, nemilované, musíte věnovat stejnou pozornost oběma, jinak začnou problémy s chováním. A s partnerem je to úplně stejné, jakmile mu kvůli dítěti nebudeme věnovat dostatečnou pozornost, pokud se bude cítit odstrčený, nemilovaný, tak začnou problémy ve vztahu. Sklouznete do stereotypu, začnete se odcizovat.

Takže vyhraďte si volný čas, který budete věnovat na 100 % jen partnerovi. Nemusí to být každý den, ale pro zdraví vztahu je to nezbytnost.man-802062_1280

Že nevíte jak, v tom dennodenním shonu za prací, dětmi atd.?

V dobách, kdy jsem dělala aktivně finanční poradenství, jsem měla někdy tak nabitý diář, že nebyl vůbec čas na osobní život. Tehdy mi vedoucí poradil, ať si při plánování schůzek na další týden, naplánuji i společný čas s přítelem, napíšu ho do diáře a dám tomu stejnou důležitost, jako pracovní schůzce. Pokud bude určitá hodina takto zaplněna, nemůže se stát, že na to místo napíšu něco jiné.

Může to znít šíleně, plánovat si partnera, jako schůzku, ale uznejte, že pokud svému chtíči nebo myšlence nedáte pevný řád, tak ji pořád oddalujete a upřednostňujete všechno jiné. To, co má v daný okamžik vyšší prioritu.

Mně tato rada velice pomohla, protože co bylo naplánované, to bylo dané. Pro zajímavost, tato metoda mi pomohla i v jiném směru, a to při plánování posilovny. Posilovna je něco, pro co se nerozhodnu tak, že se mi zrovna teď chce. Do posilovny se mi totiž chodit NIKDY nechce. Mám však vyzkoušené, že když ji mám napsanou v diáři, tak se na to tělo nebo psychika podvědomě připravuje už několik dnů dopředu a když přijde den D, tak to opět beru jako hotovou věc a nepřemýšlím, zda se mi chce. Jdu si splnit „úkol“ z diáře. Třeba to budete mít stejné a pomůže Vám to v něčem.

To jsem trochu odbočila od tématu, ale když se tak zamyslíme, tak do diáře si píšeme kadeřnici, koníčky apod. a vždy si plán splníme. Proč bychom si tedy nemohli plánovat i společně strávený čas?

autumn-78140_1280Vraťme se k tomu, jak je důležité, občas společně vypnout a užívat si své přítomnosti. Pozor, rozhodně tím nemám na mysli společné sledování televize nebo pečení. Myslím tím žádná aktivita, naprosté ticho a jen VY DVA. Jen spolu mluvte, třeba ležte v objetí a dobíjejte „baterky“. Skvělé by bylo spojit to s pobytem v přírodě, která umí velmi pozitivně naladit a nabít energií. Uvidíte, co to s Vámi udělá, můžou se dít zázraky.

Zkuste začít plánovat společné chvíle. Nepodceňujte tuto potřebu. Je důležitá pro utužování vztahu. Začít s věnováním si společného času, pro Vás může být příjemnou metodou oživení vztahu.

Bc. Eva Macháčková

Miluji překvapení. Partnera překvapuji dnes a denně, a právě tato metoda dodává našemu vztahu šťávu. Baví mě dávat lidem návod, jak oživit jejich vztah, jak být pro svého partnera přitažlivější. Můj příběh si přečtěte zde >>
Autorka e-booku Oživení vztahu do 14 dnů>> E-book Vám dá poměrně jednoduchý, ale účinný návod, jak vnést do vztahu nový náboj. Rutině můžete říct sbohem, protože Váš vztah získá nový rozměr. Získáte vztah plný zábavy, energie, vztah plný nových začátků.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.